You are here: Home » Notatki o edukacji » Czytam wszędzie – akcja o nowoczesnym czytaniu

Czytam wszędzie – akcja o nowoczesnym czytaniu

*

Czytamy wszędzie

Źródło:wolnelektury pl

Czytania warto się nauczyć. Ale nie tylko takiego zwykłego składania liter i słów, którego uczymy się w przedszkolu lub szkole. To przecież dopiero początek.

Prawdziwe czytanie to indywidualne pragnienie do zdobywania wiedzy z książek, czerpania wrażeń i przeżywania emocji. To motywacja do własnych poszukiwań, odwiedzania księgarń i bibliotek, uczestnictwo w spotkaniach z autorami. To również umiejętność doboru treści, odpowiedniej do wieku, najprzyjemniejszej i łatwej do zrozumienia formy, adekwatnego poziomu zaawansowania zagadnień, interesujących czytelnika. Czytanie to także wyobrażenie o technicznym procesie powstawania książki.

Wiele badań donosi, że ogólny poziom czytelnictwa z roku na rok się obniża, jednak nie jest to sprawa tak prosta i oczywista. W czasach powszechnych już urządzeń multimedialnych czytamy przecież trochę inaczej, niż 10 – 20 lat temu i nie tylko książki w tradycyjnym rozumieniu.

  Wolne Lektury

Aby to udowodnić, Fundacja Nowoczesna Polska, prowadząca projekt WolneLektury.pl, prowadzi akcję „Czytam wszędzie”, której celem jest rozwijanie idei i zachęcanie do nowoczesnych i przyjaznych form czytelnictwa.

Na co dzień, pośród wielu zwyczajnych obowiązków, nie pozostaje nam zbyt wiele czasu, aby spokojnie, „przy kominku, na kanapie” usiąść z kubkiem gorącej herbaty i zagłębić się w lekturze, za to nieobce nam są wieczory, gdy zmęczeni po całym dniu, otwieramy książkę, ale nie mamy już sił, aby ją czytać.

Takie spostrzeżenia pomagają zrozumieć myśl, towarzyszącą działaniom w ramach kampanii „Czytam wszędzie”. Akcja promuje czytelnictwo w miejscach, „w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu. Czas oczekiwania nie musi być stracony – może być okazją do oddania się lekturze, zamieniając w ten sposób irytującą konieczność w dodatkową okazję do kontaktu z kulturą – mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę WolneLektury.pl” (za: WolneLektury.pl )

Założeniem akcji jest zwrócenie uwagi, że wykorzystywane dziś, głownie przez młodych ludzi, urządzenia mobilne (tablety, smartfony, czytniki e-booków itp.) mogą zastępować tradycyjną książkę w torbie, pozwalać na kontakt z każdym rodzajem literatury w każdej chwili i każdym miejscu. Ważnym argumentem jest przede wszystkim oferowany na portalu, darmowy dostęp do prawie wszystkich tytułów książek elektronicznych i audiobooków, opublikowanych w tej cyfrowej bibliotece, możliwość korzystania z zasobów 24 godziny na dobę, przez cały rok, oraz gwarancja, że nie zabraknie dla nas poszukiwanego egzemplarza. Wybierać można z wielu autorów, gatunków literackich, rodzajów, epok. Istnieje możliwość pobierania książek w kilku najpopularniejszych formatach dokumentów elektronicznych: pdf, mobi, epub, txt. oraz w formie audiobooków.

Przyjaciół Wolnych Lektur nie trzeba już przekonywać, natomiast osoby, które jeszcze nie korzystały – zachęcamy i szczerze polecamy nowoczesne czytelnictwo.

 

Dla tych, którzy poszukują obszerniejszych zasobów, twórcy umieścili na stronie adresy dostępnych bibliotek cyfrowych w Polsce, gdzie również można znaleźć otwarte zasoby czasopism, biuletynów, opracowań naukowych – skarbnica wiedzy w zasięgu ręki / jednego kliknięcia :)

.

Dodaj komentarz