You are here: Home » Notatki o edukacji » Edukacja w domu – homeschooling

Edukacja w domu – homeschooling

*

„Czasami ucieczka od szkoły jest najlepszą rzeczą, jaka może zdarzyć się wielkim umysłom” Ken Robinson

(książki można kupić tu: Ken Robinson o kreatywności i nowoczesnej szkole )

Homeschooling, czyli nauczanie domowe, zdobywa coraz więcej zwolenników i praktyków wśród polskich rodziców.

Na takie nauczanie pozwala w Polsce prawo oświatowe, a dziś wielu rodziców decyduje się właśnie na takie rozwiązanie i wybiera indywidualną drogę edukacyjną dla swoich dzieci.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że potrzeba tu wyjątkowych umiejętności rodziców, odpowiedniego wykształcenia i wiedzy na każdy temat, aby sprostać wymaganiom dziecka i wyposażyć je we wszystkie niezbędne umiejętności, jakie daje tradycyjna szkoła. Może to sprawiać wrażenie, że jest to rozwiązanie tylko dla wybranych.

Aby być dla dziecka nauczycielem od wszystkiego: języka polskiego, obcego, matematyki, fizyki, geografii, biologii, plastyki, muzyki itp, rzeczywiście dobrze jest posiadać znaczną wiedzę, mieć dostęp do materiałów edukacyjnych i pomocy naukowych.

Jednak nauczanie w domu to nie jest nauka rozumiana jako realizacja podstawy programowej w takiej formie, jak to dzieje się w szkole…

Rodzice korzystający z nauczania domowego podkreślają, że … najlepszym warsztatem naukowym jest dla dziecka samo życie, a pomocami edukacyjnymi mogą być wszystkie przedmioty i sytuacje, z którymi dziecko spotyka się w domu, na wycieczkach, spacerach, wystawach, czy też „poważne” rozmowy i dyskusje z rodzicami. Uzupełnieniem mogą być tworzone samodzielnie przez dziecko rysunki, modele, eksperymenty, wspierające zrozumienie danego zagadnienia, lub akcesoria wymienione w ramach współpracy z innymi rodzicami.

Dziś również z pomocą niemal w każdej sprawie przychodzi internet, gdzie można znaleźć filmy i materiały edukacyjne tworzone przez prywatne osoby z wiedzą i pasją, wykłady i kursy online, a także profesjonalne platformy edukacyjne, tworzone przez kadrę nauczycielską, pedagogów, z mnóstwem często bezpłatnych materiałów do nauki w domu – czy to będące inspiracją dla rodziców z dziećmi czy to proste w zastosowaniu przez same dzieci.

Nieodzowną częścią domowej edukacji, czyli poza szkołą są też liczne warsztaty, dni otwarte, pikniki naukowe dla rodziców i dzieci, organizowane przez organizacje non profit, władze miast i gmin, a także przez prywatne firmy, pracownie, centra edukacyjne. Dostępne są prawie w każdej miejscowości i często można z takich ofert korzystać za niewielkie pieniądze lub nawet bezpłatnie.

Wielu początkujących rodziców zadaje sobie jednak często pytanie: czy to na pewno wystarczy, czy moja wiedza i umiejętności zaspokoją wszystkie potrzeby dziecka i nadążą za jego ciekawością i rozwojem?

Rodzice, którzy już jakiś czas temu podjęli decyzję o nauczaniu w domu, mówią często: to była najlepsza decyzja dla mojego dziecka.

HR

Źródło: „Masz prawa, człowieku”

Nauczanie w domu pozwala na bliski kontakt z dzieckiem, obserwowanie jego szczególnych potrzeb, rozwoju poznawczego i emocjonalnego, dopasowanie materiału do indywidualnych predyspozycji i zainteresowań oraz tempa uczenia się. Pozwala na towarzyszenie dziecku w rozwijaniu się jego pasji, daje szanse na szukanie wspólnych odpowiedzi na trudne pytania, na kształtowanie jego osobistej drogi z szacunkiem i uwagą, poświęcaną drugiemu człowiekowi.

Doświadczenie pokazuje także, że dzieci uczone w domu bez problemu zdają egzaminy klasyfikacyjne, do których zobowiązane są przez prawo, nie mają też żadnych kłopotów z nauką, jeśli zdecydują się na włączenie na dowolnym etapie do nauczania szkolnego, dostanie się na studia wyższe. Nie mają też – wbrew przestrogom pesymistów – problemów z rozwojem społecznym, nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Wielu rodziców prowadzących nauczanie domowe tworzy stowarzyszenia, nawiązuje ze sobą współpracę, która owocuje wspólnymi wyjazdami, spotkaniami, projektami, gdzie dzieci mają okazję do wspólnej nauki, zabawy, swobodnej wymiany umiejętności i wiedzy, gdzie mogą angażować się w niecodzienne przedsięwzięcia, które tradycyjna szkoła pomija w programie.

Najważniejsze w edukacji – nie tylko domowej – to stworzyć warunki, otoczyć dziecko „okazjami”, które zainteresują światem wokół, zainspirują do działania, dalszej nauki i pogłębiania  wiedzy, które wyzwolą myślenie, chęć do podejmowania własnych inicjatyw. Na efekty nie trzeba wtedy długo czekać :)

Na pewno domowe nauczanie nie będzie pozbawione chwil słabości, zmęczenia czy zwątpienia. Jednak przecież to także naturalny element życia, każdej działalności i każdej wybranej drogi.

Jeśli więc rozważasz taką możliwość, te propozycje nauczania domowego będą inspiracją i wsparciem :)

 

Dodaj komentarz